وبلاگ

×

درود بر شما

خوش آمدید به چت پشتیبان کلینیک اقتصاد

بفرمایید

×

نسبت P/E در بورس چیست؟ امروزه سودآوری در شرکت‌ها و تغییرات قیمت، بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. رخدادها و عوامل مهمی  وجود دارند که بر قیمت و سود سهام شرکت‌ها تأثیر می‌گذارند و باعث ایجاد تغییرات در آن‌ها می‌شوند؛ بنابراین برای تحلیل و مقایسه سهام شرکت‌های مختلف با یکدیگر، باید معیارهای ارزیابی سهام را بشناسید. یکی از این معیارها، نسبت p/e است که از حاصل تقسیم قیمت سهم بر درآمد آن به‌دست می‌آید.

در این مقاله اطلاعات جامعی را درباره نسبت p/e در بورس در اختیارتان قرار می‌دهیم. مطالعه این مطلب فقط ۵ دقیقه از زمانتان را می‌گیرد؛ اما مطمئن باشید که پس از خواندن آن می‌توانید سهام شرکت‌های مختلف را ارزیابی کرده و بهترین تصمیم را برای سرمایه‌گذاری در بورس بگیرید.

نسبت P/E در بورس چیست؟ معیاری که ارزندگی سهم را نشان می‌دهد

نسبت p/e در‌واقع انتظارهای سرمایه‌گذاران از بازدهی آینده یک دارایی را به نمایش می‌گذارد. به این معنی که یک سرمایه‌گذار حاضر است به‌ازای هر ۱ ریال بازدهی که بدست آورده است، چند ریال پرداخت کند. P/E از تقسیم قیمت بازاری سهم بر EPS آن به‌دست خواهد آمد. باتوجه‌به عدد به‌دست آمده، ارزیابی می‌کنیم که آیا این سهم ارزش خرید دارد یا خیر. به‌بیان‌ساده، نسبت P/E ارزندگی سهم را نشان می‌دهد.

برای مثال، تصور کنید که P/E (قیمت به درآمد) شرکتی ۳۰ باشد؛ این عدد به این معناست که ما (سرمایه‌گذاران) حاضریم به‌ازای هر ۱ ریال سودی که شرکت در طی ۱۲ ماه گذشته به ما پرداخت کرده است، ۳۰ ریال به شرکت پرداخت کنیم. این نسبت، یکی از بهترین روش‌های ارزش‌گذاری قیمت سهم محسوب می‌شود و به کسب سود در دراز‌مدت کمک فراوانی می‌کند. با آموزش تحلیل بنیادی و سایر روش‌های تحلیل بازار سرمایه، به‌خوبی می‌آموزید که نسبت P/E در بورس چیست و چگونه به‌دست می‌آید.

نسبت e/p در بورس چیست؟ ارزندگی سهام شرکت‌ها

نسبت P/E گروه؛ آشنایی با p/e گروه های بورسی

سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران برای تعیین ارزش نسبی سهام از طریق نسبت  P/E، شرکت‌های یک صنعت را در مقایسه با یکدیگر ارزش‌گذاری می‌کنند. بر‌اساس موارد مطرح شده در دوره‌های آموزش اقتصاد خرد، برای هر صنعت P/E گروه محاسبه می‌شود. این نسبت در سایت tsetmc.com  در قسمت دیده‌بان بازار گزارش می‌شود. P/E هر صنعت میانگینی از پی‌به‌ای‌های شرکت‌های حاضر در آن صنعت خواهد بود. البته p/e میانگین محاسبه شده شرکت‌ها نیز گذشته‌نگر است. در این روش باید توجه داشت که P/E یک شرکت از یک گروه، با P/E گروه دیگر سنجیده نشود. به‌صورت‌کلی می‌توانیم یک شرکت را در برابر سوابق تاریخی خود مورد تحلیل و مقایسه قرار دهیم.

آشنایی با p/e گروه های بورسی

 

نسبت p/e در بورس چه کاربردهایی دارد؟

شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار، با به‌دست آوردن نسبت p به e متوجه می‌شوید که به‌ازای هر یک ریال سودی که از شرکت دریافت می‌کنید، باید چند ریال سرمایه‌گذاری کنید. سپس باید تصمیم بگیرید که آیا سود مورد انتظار، ارزش این مقدار سرمایه‌گذاری را دارد یا خیر؟ در‌واقع با آموزش سرمایه گذاری و تعیین نسبت p/e، تصمیم‌گیری‌های شما عاقلانه و سودآور خواهد شد.

برای دریافتن ارزش سهم در بازار به‌سراغ فرمول دوم یا ضریب سهام خواهیم رفت؛ در این فرمول نتیجه نسبت پی به ای در eps ضرب می‌شود و نتیجه آن با قیمت کنونی سهم مقایسه خواهد شد (P/E * eps = price). تصور کنید که در یک نمونه، eps برابر ۴۰۰ و میزان p/e  بورس عدد ۵ باشد. طبق این فرمول، ضریب سهام ۲۰۰۰ خواهد بود. اکنون باید این عدد را با قیمت کنونی سهم در بازار مقایسه کنیم. اگر قیمت کنونی کمتر بود (مثلا: ۱۵۰۰ ریال)، این سهم تا رسیدن به ۲۰۰۰ ریال جای رشد خواهد داشت و گزینه خوبی برای خرید محسوب می‌شود؛ اما اگر عدد بیشتر از ۲۰۰۰ ریال باشد، احتمالا سهم دچار کاهش قیمت خواهد شد؛ بنابراین خرید آن منطقی نیست.

البته معامله‌گران حرفه‌ای این‌گونه ارزش‌گذاری را تنها مبنای معاملات خود قرار نمی‌دهند و از آن در کنار روش‌های دیگر استفاده می‌کنند. اگرچه نتیجه به‌دست آمده از معادله پی به ای و ضریب سهام صحیح است؛ اما برای مدیریت سبد سهام کافی نخواهد بود و بهتر است از روش‌های دیگر ارزیابی مانند: ارزش‌گذاری با در نظر گرفتن دارایی شرکت، ارزش‌گذاری بر مبنای معیارهای مقایسه‌ای و سایر شیوه‌ها هم استفاده شود.

آشنایی با انواع معیار p/e  در بورس؛ بهترین نسبت p/e در بورس کدام است؟

اکنون که متوجه شدیم نسبت P/E در بورس چیست و چه کاربردی دارد، باید با انواع این معیار آشنا شویم. به‌طور‌کلی، نسبت p/e انواع زیر را دارد:

p/e  دنباله دار؛ ساده‌ترین نوع نسبت p/e بورس

این نوع از نسبت p/e  در بورس ساده‌ترین شکل نوع این نسبت است. برای محاسبه این معیار ساده، قیمت روز سهم بر سود (eps) آن تقسیم می‌شود و p/e  سهم به‌دست می‌آید. این نسبت نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران حاضرند به ازای هر ۱ ریال سود شرکت، چند ریال پرداخت کنند؛ بنابراین هر‌چه‌قدر قیمت سهام تغییر کند، این نسبت نیز به دنبال آن تغییر خواهد کرد.

p/e  برآوردی؛ بررسی نسبت p/e تحلیلی یا پیشتاز

به p/e برآوردی، معیار تحلیلی یا پیشتاز نیز گفته می‌شود. این نسبت با استفاده از روش‌هایی خاص و با در‌نظر‌گرفتن عوامل متعددی از قبیل نرخ رشدِ سود شرکت، نرخ بهره بانکی، تورم و سایر فاکتورها محاسبه می‌شود. نسبت p/e برآوردی، در‌واقع همان نسبتی خواهد بود که در ارزش‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از محاسبه این معیار، نسبت را در سود (eps) برآوردی سال جدید شرکت ضرب کرده و ارزش شرکت را به‌دست می‌آورند. با‌توجه‌به اهمیت نسبت P/E در بورس، پیشنهاد می‌کنیم که قبل از ورود به بازار سرمایه، حتماً در یکی از دوره‌های آموزشی مربوطه شرکت کنید و با آگاهی کامل وارد عرصه سرمایه‌گذاری شوید.

آموزش کامل سرمایه‌گذاری در بازار بورس را با دوره‌های جامع کلینیک اقتصاد تجربه کنید!

در این مقاله با مفهوم و اهمیت  نسبت P/E در بورس آشنا شدیم. به‌طور خلاصه، نسبت P بر E یکی از ابزارهای کاربردی است که می‌تواند در تحلیل و ارزشگ‌گذاری یک سهم، مورد استفاده قرار بگیرد. این نسبت حاصل تقسیم قیمت یک سهم بر سود آن در مقیاس زمانی است. معیار P/E به‌تنهایی ملاک مناسبی برای آغاز سرمایه‌گذاری نیست. شما باید سایر ابزارها و روش‌های تحلیلی را نیز بیاموزید. با شرکت در دوره‌های آموزشی مجموعه کلینیک اقتصاد، در زمانی اندک می‌توانید مانند یک حرفه‌ای در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید.