وبلاگ

×

درود بر شما

خوش آمدید به چت پشتیبان کلینیک اقتصاد

بفرمایید

×

موارد مورد توجه برای خرید یک سهام بورسی

پیوستن به بازار بورس می‌ تواند برای نفراتی همراه با موفقیت‌ های مالی و شکوفایی اقتصادی باشد. اما اگر بی تجربه باشید و دقیقا ندانید که قرار است در این بازارپر حجم با چه ترفند و استراتژی‌هایی رو به جلو قدم بردارید، احتمال موفقیتتان بسیار پایین می آید. پس باید تلاشتان را برای یادگیری هر چه بهترتالار بورس به کار بگیرید و با دانش در این زمینه مشغول به فعالیت شوید. به طور کلی بازار بورس جایی است که در آن، سهام بورسی شرکت ‌های مختلف تولیدی و خدماتی داد و ستد می‌ شود. تعداد بسیار زیادی از شرکت‌ های فعال در بازار داخلی در این بازار حضور دارند.

شرکت هایی که در صنایع مختلفی فعالیت می کنند و بازارهای گوناگونی را پوشش می‌ دهند. از میان این همه سهم باید به سراغ خرید کدام بروید؟ در خرید سهام باید به چه نکاتی دقت کنیم؟  ما دراین مقاله به مهم ترین نکات برای خرید یک سهم اشاره کرده ایم پس لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

ریسک سهم

ریسک به معنای دلهره و ترس سهامدار از زیان در سهم می باشد. معمولا بعضی از شرکت‌ها به‌دلیل عملکرد مدیریتی خوب سوابق درخشانی برای خود به‌وجود می آورند، این شرکت‌ها در قیمت سهم، در EPS یا پیش‌بینی سود سهم، در طرح‌های توسعه سرمایه سهم و در تعدیل مثبت و یا منفی سهم صادقانه عمل می نماید و عملکرد آنها به هدف دستکاری در قیمت سهم نیست و تمام تلاش خود را بکار خواهد گرفت تا سهامداران دچار ضرر و زیان نباشند و اگر سوابق ده سال قبل آنها را مرور نمایید.

رشد تدریجی بدون نوسان‌های شدید مثبت و منفی را خواهید دید و برعکس، بعضی شرکت‌ها که تعداد آنها در بورس ما کم هم نخواهد بود دستکاری در قیمت، اعلام EPS‌های غیر واقعی، تعدیل مثبت یا منفی‌های غیر واقعی به برای متضرر ساختن سهامداران خرد و جمع کردن سهم و یا برعکس فروش سهم و فرار از سهم می باشد. بنابر این در میان سهام‌های یک صنعت سهمی را انتخاب نمایید که ریسک آن کم باشد.

تعداد سهام در دست عموم (شناوری سهام)

سهام در دست مردم از مواردی است که در بازار بورس در زیرمجموعه رفتارشناسی و روانشناسی بازار قرار می‌گیرد. اما منظور از آن چیست؟ میزان سهام در دست سرمایه گزاران چطور می‌تواند با روانشناسی بازار بورس در ارتباط باشد؟ به تعداد سهامی که در دست عموم معامله می شود سهام شناور می‌گویند.

به عبارت بهتر؛ سهامی است که در آینده‌ای نه چندان دور، قابلیت معامله داشته باشد. بالا بودن شناوری سهام یک شرکت مزیت هایی دارد. در واقع که هر چقدر تعداد سهام یک شرکت در دست مردم بیشتر باشد، قیمت واقعی‌تری از سوی بازار دریافت می‌کند. علت این است که قیمت سهام از عرضه و تقاضای آن سهام در بازار ناشی خواهد شد.

هر سهم حداقل باید ۵% شناوری داشته باشد. نمادهایی که قصد دارند در تابلوی اصلی در بازار اول بورس قرار بگیرند باید حداقل ۲۰% شناوری داشته باشند. همانطور که گفته شد این میزان شناوری، میزان حداقل آن است هرچه شناوری سهام بیش از این مقدار باشد انتخاب آن نماد برای خرید کار عاقلانه تری است.

 اخبار سیاسی و اقتصادی

همواره به اخبار سیاسی اقتصادی داخلی و خارجی توجه کنید. ممکن می باشد گوش دادن به اخبار یا مطالعه روزنامه‌های اقتصادی وقت شما را کم کند، اما کمک بزرگی به شما خواهد نمود تا بتوانید در برخی موارد روند بازار را پیش‌بینی نمایید و همین‌طور صنایع خاصی را مورد برسی قرار دهید.

سهام شناور را در کدام سایت مشاهده نماییم؟

برای روئیت درصد سهام شناور هر شرکت فعال در بازار بورس و سهام بورسی و اطلاع از آن باید به صفحه نماد در سایت مدیریت فناوری بورس تهران وارد شوید. نشانی اینترنتی سایت مدیریت فناوری بورس تهران tsetmc.com است که می توانید اطلاعات دقیقی را بدست آورید.

یکی دیگر از مزایای بالا بودن تعداد سهام در دست مردم، این است که احتمال سفته‌بازی کردن روی این سهام کم می‌شود. منظور از سفته‌بازی چیست؟ سفته‌بازی، مجموعه‌ای از روش‌های فعالیت در بازار است که طی آن ها، فرد سفته باز می‌خواهد از نوسانات بازار به نفع خود استفاده کند. این فرد در مقاطع زمانی کوتاه که یک سهم با افزایش ارزش مواجه می‌شود، اقدام به فروش آن می‌کند. زمانی هم که قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند، سریعا برای خرید اقدام می‌کند. سفته‌بازان توجهی به ارزش ذاتی سهام ندارند و به همین دلیل فقط با تغییرات قیمتی برای معامله سهام تصمیم‌گیری می‌کنند.

البته روند سفته‌بازی با ریسک فراوانی دارد و به همین سادگی هم نیست. زمانی که تعداد سهام در دست عموم یک شرکت بالا باشد، امکان سفته‌بازی کم می‌شود. همان‌طور که گفته شد، ارزش سهام به قیمت واقعی آن نزدیک است و نیازی به نوسان‌گیری و سفته‌بازی وجود ندارد. یعنی با یک بازار باثبات حول یک سهم روبه رو هستیم.

در بخش‌های قبلی به برخی از نکات خرید سهام مانند توانایی نقدشوندگی هم پرداختیم. قابلیت نقدشوندگی در بازار برای سهامی که در دست مردم بیشتر است، به شدت اهمیت دارد. بدیهی است، زمانی که تعداد سهام در دست عموم بالا باشد، بازار پرجنب و جوش تری برای معامله دارد. پس این سهام بورسی از قابلیت نقدشوندگی بالایی برخوردار می باشد. حالا متوجه هستید که باید برای خرید سهام به بالا بودن تعداد آن در دست عموم توجه نمایید. اما چطور قادریم به این نتیجه برسیم که تعداد سهام در دست عموم بالا است؟

سودآوری سهم چقدر است؟

به مقدار سهامی که از هر شرکت فعال در بازار بورس خریداری می‌کنید، در مالکیت آن شرکت  سهیم هستید. نیت هر سرمایه گذار از سرمایه‌گذاری هم چیزی جز رسیدن به سود نیست. سودآوری سهام بورسی از جمله مهم‌ترین مواردی است که برای معامله در بازار باید به آن دقت کنید.

برای اینکه یک شرکت به سودآوری مطلوبی برسد و در مقایسه با رقبای خود در تولید سود پیشی بگیرید باید مزایایی اقتصادی داشته باشد. این‌طور نیست؟ کارشناسان چند معیار را برای مزیت اقتصادی شرکت‌ها مد نظر قرار می‌دهند.

پس هنگامی که قصد خرید سهام یک شرکت را دارید به این موارد دقت نمایید. باید سهام شرکت مورد نظرتان دارای مزیتی رقابتی باشد تا امکان رشد و سودآوری برایش فراهم باشد. در واقع باید درباره شرکت‌ها و سهام‌شان اطلاعات مفید و مناسبی بدست آورید و مشاهده کنید سهام‌شان سود آوری دارد یا خیر.

تمام نکات ذکر شده  جهت خرید سهام در نهایت به سودآوری سهام یک شرکت منتهی می‌شوند. این عوامل روی سود هر سهم که با EPS مشخص می شود  به طرز عجیبی اثر می‌گذارد. سود هر سهام از تقسیم میزان سود عملیاتی بعد از کم شدن مالیات از آن بر تعداد کل سهام به دست می‌آید. در هر بازه زمانی، سودی که در یک شرکت سرمایه‌گذاری به ازای یک سهم عادی کسب می شود، سود هر سهم را مشخص می‌کند. در بازار بورس از این شاخص برای بررسی ارزش سهام و مسائلی مانند ارزیابی سود و ریسک مرتبط با آن استفاده می‌شود. هر چقدر که سود هر سهم در مقایسه با قیمت بازار سهام بالاتر باشد، احتمال افزایش قیمت آن هم بیشتر است. این به دلیل بیشتر شدن تقاضا برای آن سهام بورسی  است.