وبلاگ

×

درود بر شما

خوش آمدید به چت پشتیبان کلینیک اقتصاد

بفرمایید

×

سایت کدال

طبق ماده ۲ و ۷ قانون اساسی سازمان اداره اوراق بهادار، موظف بر نظارت اجرای قوانین در بازار بورس و فرابورس می باشد. این سازمان با نظارت بر شرکت های ثبتی از تخلفات تا حداقل امکان جلو گیری می کنند. یکی دیگر از وظایف این سازمان شفاف سازی است، سازمان اوراق بهادار وظیفه دارد. همه اطلاعات لازم را برای سهامدارن خود شفاف سازی کند.

سازمان بورس اوراق بهادار به منظور نظارت دقیق تر و آسان تر کردن کار سهامدارن سایتی را طراحی کرده تا با جمع آوری و بررسی اطلاعات، محیط امن و راحت برای سهامدارن خود به وجود آورد. شما به عنوان سهامدار با مراجعه به سایت Codal گزارش ها را بررسی کرد و همه اتفاقات بازار بورس مطلع شوید.

مراحل آماده شدن گزارشات

هدف از طراحی این سامانه

 

سایت کدال چه اطلاعاتی را در اختیار عموم قرار میدهد؟

ناشران سایت کدال چه کساینی هستند؟

  1. شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق پایتخت
  2. شرکت های ثبت شده در فرابورس کشور
  3. همه شرکت های پذیرفته شده در بورس
  4. شرکت های ثبت نشده در بورس

همه شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرا بورس باید در بازه زمانی مشخص، یک گزارش کام و جامع از عملکرد خود در معاملات گذشته به سازمان بورس اوراق تخویل داده، این عملکرد حتی برای شرکت های ثبت نشده نیز اجباری است، زیرا تمامی شرکت ها به شرکت مادر متصل هستند که عملکرد آنها بر سود و زیان شرکت مادر تاثیر دارد.

اطلاعات قابل استخراج از سایت کدال

اطلاعات قابل استخراج از سایت کدال

همه شرکت های ثبتی در بورس موظف هستند. هر ماه یکبار گزارشی در این بازه زمانی نوشته در اختیار سازمان بورس اوراق بهادار قرار بدهند.

سازمان بورس اوراق بهادار شرکت های مورد پذیرش را موظف کرده. که پایان هرسال گزارش معملات ۱۲ ماه گذشته خود را ارسال کنند تا این سازمان پس از تحیلی آن، گزارش را در اختیار عموم قرار دهند.

در سایت کدال همه اطلاعات لازم برای رشد سرمایه خود وجود دارد، مدارک مورد نیاز، تصمیات هیئت مدیره، گزارش توجیهی، انواع افزایش های سرمایه، استفاده از حق تقدم، و آگهی ثبت افزایش سرمایه

چگونه در سایت کدال اطلاعات مورد نظر خود را یافت کنیم؟

در صحفه اول سایت کدال، سربرگ با نام خانه وجود دارد. پس انتخاب سربرگ خانه، جهت یافتن اطلاعات خاص یک نماد، در قسمت جست و جو نماد شرکت مورد نظر خود را سرچ نمایید.

قسمت جست و جو اطلاعات شما با انتخاب گزینه های گروه اطلاعیه، نوع شرکت و نوع اطلاعیه از اخبار با جزییات بیشتری آگاه شوید.

در قسمت نوع اطلاعیه ها، اطلاعتی شامل پرداخت سود سالانه، افزایش سرمایه در ماه گذشته، گزارشات مربوط به مجامع، صورهای مالی، عملکرد ماهانه، در امد هر سهام وگزارش فعالیت هیت مدیره که مهم ترین این گزارشات مربوط به اطلاعات ماهانه، فصلی و مجامع می باشد که در ادامه به توضیح مختصری درباره این گزارش های مهم می پردازیم.

شرکت های به بورس اطلاعاتی را مربوط به عملکرد ماه های گذشته در اختیار سرمایه گذارن خود قرار میدهد.

این گزارش های شامل گزارش وضعیت ماهانه، NAVشرکت های سرمایه گذاری و صورت وضعیت پرتفوی میباشد.

برای مشاهده اطلاعات به قسمت (افشای اطلاعات با اهمیت و شفاف سازی) را انتخاب کرده و سپس به قسمت (آگهی دعوت به مجامع و تصمیمات) مراجعه کنید، سپس برای دریافت گزارش های جدید عنوان(شفاف سازی مربوط به سازمان/بورس/فرابورس) را در قسمت جست و جو پیدا کنید.

بخش های سایت کدال

تا به اینجا با نحوه جست و جو همچنین یافتن اطلاعات مهم آشنا شدیم. ولی سایت کدال سربرگ های دیگری دارد. که با استفاده از آن ها نسبت به اخبار و رویداد های بازار بورس آگاه شوید.

ناشران

همه شرکت های ثبتی در بورس از ناشران به حساب می آیند. زیرا همه شرکت ها موظف به گزارش به سازمان بورس هستند. شما با کلیک بر روی

سربرگ ناشران علاوه بر قرار دادن گزارش خود، گزارش سرمیه داران دیگر را مشاهده می کنید.

نهاد مالی

اصلی ترین بخش سایت کدال سربرگ نهاد های مالی است، زیرا اطلاهات مهم را در اختیار ما قرار میدهد از جمله:

اطلاعات شرکت های سرمایه گذاری و سبد گردان

آشنایی با شرکت های هلدینگ

اطلاعات مربوط به کارگذاری

اطلاعات مربوط به شرکت هاییی که برای تامین مالی هستن

سایت تدال

سایتی که به صورت سربرگ در سایت کدال است، مخصوص افراد متخصصی است که نیاز به گزارش، مشاوره و تحلیل بازار دارند. این سایت برای به حداقل رساندن ضرر شرکت های مادر طراحی شده.

سایت سنم

یکی دیگر از سایت های زیر شاخه کدال سایت سنم است که مدیران به صورت روزانه گزارشات خودرا در قالب XML اماده کرده و در اختیار زیر شاخه های خود قرار می دهند.

سامانه صورت حساب

دستگاه های نظارتی بر روی بازار با استفاده از این سامانه، به راحتی متوجه تطبیق پرداخت ها و عملکرد ها میشوند و اگرهنگام بررسی در امد ها متوجه مورد نامتعارفی شدند با ان برخورد کنند.

کدال همراه

امروز اکثر مردم کارهای خودرا با تلفن های همراه خود انجام میدهند، سامان بورس اوراق بهادار برای دسترسی راحتر عموم به سایت کدال آن را برای سیستم عامل اندروید تعریف کرده است.

کلام آخر

با کمک سایت کدال و زیرشاخه های آن میتوان اطلاعات خود را در زمینه بازار بورس ارتقا و در این بازار  با حساب ودقیق حرکت کنید.

سایت کدال روزانه گزارش ها و اخبار مهمی انتشار می کند، شما با تحلیل این اخبار  و دیدن دوره جامع تحلیل فاندامنتال یا بنیادی می توانید، در مدت زمان کوتاه به ثروتمندان این بازار تبدیل شوید.