وبلاگ

×

درود بر شما

خوش آمدید به چت پشتیبان کلینیک اقتصاد

بفرمایید

×

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: از سال ۱۳۵۰ دولت وقت تصمیم گرفت درآمد ارزی حاصل از فروش نفت را در بودجه سالانه بیاورد و برای مصارف ریالی هزینه کند اما چون نمی‌توانست به کارمندان و پیمانکاران ارز بدهد بانک مرکزی مکلف شد ارز را بخرد و ریال را به دولت تحویل دهد که این منجر به رشد پایه پولی و تورم مزمن پنجاه ساله شده است.

بودجه نفتی هم تورم زایی به همراه دارد و هم بیکاری

وی ادامه داد: بودجه نفتی هم تورم زایی به همراه دارد و هم بیکاری. وقتی درآمد نفتی در بازار ارز داخلی توزیع می‌شود و به وفور ارز یافت می‌شود. نرخ ارز به زیر نرخ تعادلی می‌رسد. این امر به کالای خارجی یارانه و فرایند صنعت زدایی در کشور شکل گیرد.بنابراین در بودجه نفتی انتخابی بین میزان تورم و میزان صنعت زدایی صورت می‌گیرد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: درآمد ارزی و تبدیل کردن آن به ریال به طور کلی به ضرر اقتصاد می باشد. هیچ فایده ای ندارد. نکته جالب این است که وقتی درآمد ارزی قطع گردد شرایط اقتصادی بهتری داریم به عنوال مثال در دوسال اخیر علی رغم اینکه تحریم ها مشکلات عدیده به وجود آوردن اما میزان تولید شرکت های صنعتی بورسی به شرايط قبل از تحریم رسیده و دلیل آن تضعیف جریان مخرب بیماری هلندی و نبودن تزریق درآمد ارزی به اقتصاد ملیست اما مجددا قرار است که این کار صورت بگیرد.

بودجه ارزی باید از بودجه ریالی جدا گردد

وی گفت بودجه ارزی باید از بودجه ریالی جدا گردد، و اظهار نمود: باید عملا دو بودجه به مجلس تقدیم شود و نرخ تسعیر ارز در بودجه صفر در نظربگیریم به این صورت هیچ پایه پولی به دلیل درآمدهای نفتی ایجاد نمی گردد اگر این اتفاق رخ بدهد یکی  از معضلات اقتصاد ایران که افزایش پایه پولی به دلیل افزایش ذخایر بانک مرکزی است حذف می شود.

تامین كسري بودجه از طریق انتشار اوراق به همراه بازارسازی بانک مرکزی

این کارشناس اقتصادی با اشاره به آشکاری کسری بودجه در صورت خروج ارز نفتي از بودجه ريالي، بیان کرد: كسري بودجه باید از طریق انتشار اوراق به همراه بازارسازی بانک مرکزی تامین گردد.

سعدوندی در پاسخ به این سوال که آیا بازار بدهی ظرفیت تامین پونصد هزار میلیارد تومان برای تامین کسری بودجه را دارد. بیان کرد: بدون عملیات بازار باز این ظرفیت وجود ندارد و فضای سیاستی به دلیل افزایش نرخ از بین خواهد رفت. اما در تمام دنیا که کسری بودجه را از محل بازار بدهی تامین نمودند.بانک مرکزی به عنوان بازار ساز عمل کرد. البته عملیات بازار بازی که در حال حاضر می بینیم یک امر ظاهری می باشد. معکوس اجرا می‌شود و باید مثل کشورهای دیگر دنیا به صورت جدی انجام شود.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: راهکار این می باشد که بر مبنای درآمد ارزی پایه پولی ایجاد نگردد.بلکه مازاد درآمد ارزی صرف توسعه و مدرن سازی زیر ساخت های کشور هزینه گردد. با پیمانکاران خارجی بهترین زیرساخت ها مانند ریل، بندر و … را  خواهیم ساخت چرا که از منظر توسعه صنعت ریلی یکی از ضعیف ترین کشور ها می باشیم و باید با بالاترین کیفیت آن ‌را توسعه دهیم.

دوره جامع اصول سرمایه گذاری و ثروت آفرینی به شما کمک می کند تهدیدات را به فرصت تبدیل نمایید.