وبلاگ

×

درود بر شما

خوش آمدید به چت پشتیبان کلینیک اقتصاد

بفرمایید

×

چرا به مشاور نیاز داریم؟

از آنجا که همه افراد تجربه و تخصص لازم جهت سرمایه گذاری در بازار بورس را ندارند، جهت کم کردن ریسک، از مشاوره سرمایه گذاری فعالان این حوزه بهره می برند که می توانند در قالب افراد با صلاحیت و یا تحت عنوان شرکت های “مشاور سرمایه گذاری” فعالیت کنند.

این شرکت ها اجازه تضمین سود ندارند از این رو مشتریان باید با توجه به رزومه و آگاهی از نوع عملکردشان اقدام به انتخاب و همکاری با آن ها نمایند.

 

مشاوران مالی چه وظایفی دارند؟

مشاوران مالی می توانند در تمام حوزه های مالی یک موسسه یا شرکت، ورود کرده و در اخذ تصمیمات و اقدامات لازم راهنما باشند. از این رو حوزه فعالیت آن ها بسیار گسترده است.

موارد زیر از جمله وظایف یک مشاور مالی است:

♦ پیش بینی سود:

پیش بینی سود در واقع میزان درآمدی است که پیش بینی می شود به ازای هر سهم در انتهای سال مالی نصیب شرکت شود. واضح است در صورتی که پیش بینی به درستی صورت نپذیرد، ممکن است تصمیماتی بر اساس پیش بینی اشتباه اتخاذ شود که خسارات فراوانی را برای شرکت به وجود آورد.

تا قبل از سال ۱۳۹۴ پیش بینی سود سهام توسط شرکت ها انجام و به سازمان بورس ارسال می شد و پس از بررسی در سامانه کدال در دسترس عموم قرار می گرفت. در انتهای سال ۱۳۹۶ و پس از تغییر دستورالعمل ها، انتشار پیش بینی سود اختیاری شد. در نتیجه عملا ناشران الزامی به این کار نداشتند. 

البته طی مصوبه اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار، انتشار گزارش پیش بینی سود از تاریخ ۲۰ تیرماه برای صورت های مالی سال ۱۴۰۰ لازم الاجرا است و کارشناسان سازمان نیز بر آن نظارت خواهند کرد. 

♦ مدیریت ریسک:

به اقداماتی که برای حصول اطمینان از داشتن آمادگی در مقابله با ریسک انجام می شود، مدیریت ریسک گفته می شود. به عبارت دیگر ریسک در هر سازمانی اتفاق می افتد؛ نحوه مواجهه و آمادگی در مقابل آن از اهداف مدیریت ریسک است.

استاندارد ISO 31000 یک استاندارد بین المللی است که حاوی دستورالعمل هایی جهت مدیریت ریسک می باشد.

♦ مدیریت خسارات مالی:

مشاوران حرفه ای با توجه به اشراف مناسب به جوانب امر، در زمان کمتری قادر به متوقف کردن روند خسارت شرکت و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بزرگ تر است.

♦ ترسیم افق سرمایه گذاری و مالی شرکت:

یکی دیگر از وظایف مشاور ایجاد نقشه راه مالی شرکت است. منظور از افق سرمایه گذاری، بازه زمانی است که انتظار بازگشت سرمایه و سود خود را داریم.

سرمایه گذاری از لحاظ زمانی به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طبقه بندی می شود.

سرمایه گذاری کوتاه مدت: نمی توان به طور قطع زمان بندی مشخصی برای این نوع سرمایه گذاری مطرح کرد ولی سرمایه گذاری های کمتر از دو سال را می توان در دسته کوتاه مدت قرار داد. برای این کار بهتر است از بر روی مواردی سرمایه گذاری انجام شود که قدرت نفدشوندگی بالایی دارند و در زمان نیاز به سرعت امکان فروش و نقد کردن آ ن وجود داشته باشد.

سرمایه گذاری میان مدت: بازه زمانی این نوع سرمایه گذاری عموما بین ۲ تا ۵ سال تعریف می شود. با توجه به تورم سالانه موجود, می توانید در هریک از بازارهایی که دانش کافی در آن دارید اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

سرمایه گذاری بلند مدت: بازه زانی این نوع سرمایه گذاری، بیش از ۵ سال است و برای اشخاصی مناسب است که قصد در جریان نگه داشتن مازاد درآمد و یا افزایش ثروت خود را دارند. سرمایه گذاری در مسکن، سپرده های بانکی بلند مدت و یا خرید سهم های بنیادی با دید بلند مدت، برای این افراد مناسب است.

♦ مشاوره در اخذ تصمیمات سرمایه گذاری

♦ راهکارهای مالیاتی

♦ اولویت بندی بودجه ای

♦ تنظیم قراردادهای مالی

 

مشاوره سرمایه گذاری شامل چه خدماتی می شود؟

• مشاوره مالی شرکت های بزرگ:

مشاور مالی با توجه به شرایط فعلی شرکت شما و همچنین صنعتی که در آن مشغول به فعالیت هستید، مشاوره سرمایه گذاری مناسب در راستای دستیابی به اهدافتان به شما ارائه خواهد داد.

• سبدگردانی داخلی و بین المللی:

سبدگردانی یعنی سرمایه گذاری در بازار بورس با استفاده از تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی و اقتصادی، توسط فردی خبره و با تجربه در سرمایه گذاری. سبدگردان با استفاده از دانش مالی و روانشناسی بازار، سرمایه سازمان را به سمت و سوی صحیح سوق می دهد و طبق قراردادی که با مشتری خود منعقد کرده کارمزد توافقی دریافت می کند.

• اوراق درآمد ثابت:

اوراق درآمد ثابت به سرمایه گذاری گفته می شود که منتشر کننده آن متعهد می شود در یک برنامه زمانی مشخص، مبالغ تعیین شده را به دارنده اوراق پرداخت کند. دولت ها از این روش برای تامین سرمایه خودشان بهره می برند. از آنجا که ریسک اوراق بدهی دولتی مثل اسناد خزانه (اخزا) صفر است، سرمایه گذاری در آن در شرایط مختلف اقتصادی نوسان قیمتی زیادی ندارد و همچنین این اوراق قدرت نقدشوندگی بالایی دارند.

• سبدهای مشاع:

سبدهای مشاع که در سال ۱۳۸۴ راه اندازی شدند، نهادهایی هستن که سرمایه ها و منابع مالی نزد مردم را جمع آوری و در سبدی متنوع از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند و هدف استفاده از آن ها ایجاد ترکیبی از دارایی ها و کم کردن ریسک معاملات است.

• منتور فین تک ها:

شرکت های فین تک یا شتاب دهنده، شرکت هایی هستند که با ارائه روش های خلاقانه و نوآورانه به کسب و کار ها و جایگزین کردن آن با مدل های سنتی، باعث تسهیل خدمات به مشتریان می شوند.

• تحلیل سهام:

تحلیل سهام به دو شیوه قابل انجام است؛ تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال ( تحلیل بنیادی ) 

در تحلیل بنیادی عوامل موثر بر قیمت سهام از جمله P/E ، EPS ، تحلیل صورت های مالی ، ارزش ذاتی ، ترازنامه و … بررسی می شوند و در مقابل در تحلیل تکنیکال هدف اصلی، بررسی روند قیمتی سهام در گذشته و پیش بینی حرکت آن در آینده است.

• مشتقات (Derivatives):

مشتقات به ابزار مالی اطلاق می‌شود که نرخ آن ها از نرخ واقعی و یا برآوردی دارایی پایه وابسته است. این دارایی ها می‌توانند اوراق بهادار، اختیارات، سهام و … باشند.

 

لیست شرکت های مشاور سرمایه گذاری

با توجه به ضوابط و قوانین سختگیرانه سازمان بورس ، تعداد معدودی موفق به کسب مجوز شده اند که اسامی آن ها در جدول زیر قابل مشاهده است.

ردیف
عنوان
تلفن تماس
وبسایت
۱مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی۹۱۰۰۶۵۸۰armanati.com
۲مشاور سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان۸۸۲۳۱۴۰۰-۳aaicco.com
۳مشاور سرمایه گذاری امین نیکان آفاق۲۶۸۷۰۱۱۹aminafagh.com
۴مشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان۴۷۱۸۰۴۰۰kianfunds4.com
۵مشاور سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین۲۲۰۳۰۳۵۰novinic.com
۶مشاور سرمایه گذاری دیدگاهان نوین۸۸۱۰۲۰۵۲dnovin.com
۷مشاور سرمایه گذاری فراز ایده نوآفرین تک۹۱۰۷۱۰۷۲irfintech.com
۸مشاور سرمایه گذاری مدبران هما۲۶۲۳۱۲۷۸modaberanhoma.ir
۹مشاور سرمایه گذاری معیار۸۸۱۹۲۱۵۴-۵meyarco.com
۱۰مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر۸۸۳۶۶۳۴۱nikigostar.com/fa
۱۱مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ۸۸۱۹۲۱۴۷hadafhafez.com

منبع: سازمان بورس و اوراق بهادار (به روز رسانی دی ماه ۹۸)

 

مشاور سرمایه گذاری و مالی مناسب، چه ویژگی هایی دارد؟

سابقه هر فرد بیانگر عملکرد و نوع تفکر اوست. در گام نخست برای انتخاب مشاور، شرکت ها و افرادی که از فرد مورد نظر، مشاوره سرمایه گذاری و مالی گرفته اند مورد بررسی قرار دهید. اقداماتی که انجام داده اند و مفید بودن آن ها را بررسی کنید.

مشاور مالی علاوه بر اینکه باید شنونده خوبی باشد می بایست قدرت تصمیم گیری بالایی نیز داشته باشد. چرا که در جلسات کاری و همچنین زمان عقد قراردادهای مهم نیاز به توجه به موضوعات مطروحه دارد. از سوی دیگر مشاوران موفق تونایی تحلیل تمام جوانب امر را دارند و قادر به اخذ تصمیمات حیاتی هستند.

 

کلینیک اقتصاد چه خدمات مشاوره ای ارائه می کند؟

کلینیک اقتصاد در شش زمینه آماده ارائه خدمات مشاوره می باشد.

• مشاوره تامین مالی پروژه ها

• مشاوره سیاست گذاری

• مشاوره ارزیابی پروژه 

• مشاوره سرمایه گذاری

• مشاوره مالیاتی

• مشاوره حقوقی

 

چرا کلینیک اقتصاد؟

کلینیک اقتصاد اولین موسسه تخصصی آموزش علم اقتصاد، سرمایه گذاری و مدیریت بانکی به عموم فارسی زبانان است و محتوای به روز آموزشی و پژوهشی را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. این موسسه توسط آقای دکتر سعدوندی بنا نهاده شد. 

تجارب و سوابق دکتر سعدوندی:

  • تجربه مدیریتی و اجرایی بانکداری بین الملل- سیتی بانک
  • متخصص سیاست گذاری اقتصاد کلان: بانک، بازار ارز، بازار سرمایه، بازار پول
  • متخصص برنامه ریزی استراتژیک بانکی
  • صاحب نظر در مدیریت ریسک های بانکی و مالی (FRM holder)
  • مشاور مالی، بودجه ای و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ
  • منتور فین تک ها
  • ۱۰ سال سابقه تدریس و پژوهش بانکداری و فاینانس، دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در دبی
  • نائب رییس و متخصص تسهیلات نظام‌مند، سیتی بانک
  • سبدگردان و تحلیل گر سرمایه‌گذاری در بازار های مالی داخلی و بین المللی: سهام، اوراق درآمد ثابت، سبدهای مشاع، Hedge funds ،Private equity funds

مشاوره با کلینیک اقتصاد

کلینیک اقتصاد در زمینه مشاوره (تامین مالی، مالیاتی، سرمایه گذاری، حقوقی و …) در کنار شماست

دوره های تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی سهام (فاندامنتال) مقدماتی

شامل ۳۱ ساعت آموزش ویدئویی

تحلیل بنیادی سهام (فاندامنتال) پیشرفته

شامل ۳۴ ساعت آموزش ویدئویی