وبلاگ

×

درود بر شما

خوش آمدید به چت پشتیبان کلینیک اقتصاد

بفرمایید

×

کاهش نرخ سود بانکی بی‌فایده است

استاد اقتصاد و بانکداری معتقد است نرخ بهره واقعی که بانک ها پرداخت می‌کنند به شدت منفی است و اینکه دو درصد دیگر هم این نرخ کاهش یابد، تاثیر مثبتی بر بازار سرمایه نخواهد داشت.

دکتر علی سعدوندی پیرامون وضعیت نزولی و منفی بازار سرمایه در ماه‌های اخیر گفت: یکی از دلایل مهمی که بازار منفی شده است، اظهار نظرهای برخی افراد در دولت در خصوص نرخ ارز و سخن از کاهش نرخ به ۱۵ و ۱۴ هزار تومان بود که باعث ایجاد تشکیک در روند بازار سرمایه شد.

وضعیت بازار سرمایه یک وضعیت احساسی و واکنشی می باشد

این کارشناس اقتصادی همچنین گفتند: متاسفانه وضعیت بازار سرمایه یک وضعیت احساسی و واکنشی شده.و بعضی از فعالان بازار سرمایه زیان کردند و دچار موج‌های احساسی گردیده اند و در نهایت پیشنهادهایی می‌دهند که موثر نخواهد بود. تقریبا تمام پیشنهادهایی که فعالان بازار سرمایه دادند، دیر یا زود اجرا گردیده. مثلا دامنه نوسان نامتقارنی که فعالان بازار مطرح نمودند، توسط شورای عالی بورس تصویب و اجرا شد. یا کم کردن حجم مبنا که در اختیار سازمان بورس قرار گرفت.

این ها یک سری توصیه‌های احساسی می باشد که در عمل اولا موثر نیست و دوما در اغلب موارد به ضرر بازار سرمایه می باشد. یعنی اگر واقعا فعالان بازار سرمایه درصدد اصلاح وضعیت بازار و سرمایه گذاری خود می باشند، مثل یک بیماری که باید به پزشک می رود، اینها هم باید به کارشناس مراجعه نمایند. نه اینکه به صرف اینکه دو روز است سهام خریده، توصیه‌هایی می‌کند. و روی آن تاکید می نماید و موج اجتماعی راه اندازی می کند، که در نهایت به ضرر خود و بازار سرمایه تمام خواهد شد.

هنوز بازار سرمایه نسبتا گران می باشد

سعدوندی در ادامه گفت: الان هنوز بازار سرمایه نسبتا گران می باشد. در حقیقت شرکت‌های بزرگ ارزان ولی شرکت‌های کوچک گران اند. برداشتم اینه که اگر نصف بازار بورس و فرابورس را در نظر داشته باشیم، هنوز P/e زیادی دارند و باید اصلاح رخ دهد و یا اینکه باید منتظر بمانیم تا این موج تورمی که متاسفانه ایجاد گردبده، باعث شود که در بازار سرمایه تاثیر مثبت بگذارد. زیرا بازار سرمایه دوستدار تورم هست. هرچند برای کل جامعه متاسفانه زیان بار است.

تحلیل  کردن نرخ بهره بر اساس نرخ بهره واقعی

این کارشناس اقتصادی در قسمتی دیگر از صحبت‌های خودش با خبرنگار ایبِنا تاکید نمود: نکته بعدی اینکه تعدادی از فعالان بازار در مورد ریشه بحران، در اشتباه می باشند؛ زیرا این عزیزان علم اقتصاد نمی‌دانند و اطلاعی پیدا نکردند که تحلیل نرخ بهره بر اساس نرخ بهره واقعی صورت گرفته نه نرخ بهره اسمی.

وی بیان کرد: در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نرخ بهره واقعی مساوی با مثبت ده درصد بوده .یعنی نرخ سود سپرده‌ای که پرداخت شده. بین ۱۸ تا ۲۳ درصد ولی نرخ تورم حدود ۸ تا ۱۰ درصد بوده. همچنین در آن زمان نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدی را  اگر در نظر داشته باشیم، بسیاری از ماه های سال ۹۶، منفی شکل گرفته. در آن شرایط چون نرخ بهره بسیار زیاد بود، نظام بانکی رفیق بازار سرمایه خود را نشان میداد. و چون حجم معاملات کم بود، اگر در ان زمان اوراقی به فروش می رفت، خیلی به ضرر بازار سرمایه بود اما الان آنقدر حجم بازار سرمایه بزرگ گردیده که به هیچ عنوان معاملات اوراق نسبت به اندازه بازار به حساب نمی آید.

وی افزود: بورسی ها می گویند در حال حاضر نرخ سود سپرده بانکی بالا می باشد. در حالی که نرخ سود بانکی را ۱۵ تا ۲۰ درصد هم اگر در نظر داشته باشیم. نرخ تورم انتظاری حداقل ۳۰ درصد می باشد. بنابراین نرخ بهره واقعی که بانک‌ها پرداخت کرده اند به شدت منفیست. اینکه  دو درصد دیگر هم این نرخ کم شود، چه تاثیر مثبتی بر بازار می گذارد؟ سهامدار انتظار دارد سپرده گذار جایگاه امن سرمایه خود را رها نماید و در بازار پرریسکی که در حال بازدهی منفیست، سرمایه‌گذاری کند!

بیشتر بخوانید: مقاله شاخص چیست؟

استدلال های باطل ضربات شدید به اقتصاد کشور می زند

سعدوندی اشاره کرد: بنابراین این ها یک نوع استدلال های باطلی می باشد که ناشی از عدم تجربه است. ناشی از عدم علم و شناخت، متاسفانه ضربات شدید به اقتصاد کشور می زند. زیرا در نهایت ممکنه به ظاهر به صورت اسمی یک سال تا یک سال و نیم دیگر به نفع بازار سرمایه گردد. چون کاهش نرخ بهره باعث ایجاد موج تورمی می شود. و این موج تورمی در نهایت به بازار سرمایه هم می رسد، منتهی اشکال اینجاست که فعالان بازار سرمایه از موج تورمی جا می مانند. یعنی همین توصیه شان هم در درازمدت به نفعشان نیست. پس بنابراین یک راه باطلی می باشد که نه به خود فرد سود می دهد و نه به اقتصاد کشور.

بیشتر بخوانید: مقاله ارزپاشی، تخریب اقتصاد ملی